Protizánětlivé účinky? Zkuste sáhnout po tomto ovoci

November 1, 2022

Sladké ovoce není jen přirozeným dezertem přírody, zároveň je totiž obzvlášť bohaté na protizánětlivé látky, které jsou důležité pro ochranu našeho těla před srdečními chorobami, cukrovkou, některými druhy rakoviny a střevních onemocnění. Konzumací alespoň jednoho a půl až dvou šálků různého ovoce denně můžeme zvýšit antioxidační aktivitu v našem těle. Jednou ze strategií vhodných v tomto kontextu je jíst podle ročních období: v létě si dopřávat hroznové víno a peckoviny, na podzim jablka a hrušky, v zimě například kaki a granátová jablka, a na jaře zase citrusy či třešně.

Ačkoli všechny druhy ovoce jsou obecně bohaté na živiny chránící před těmito nemocemi, některým z nich se ve světě výživy dostalo zvláštní pozornosti pro jejich protizánětlivé účinky. 

Bobuloviny. Od jahod a ostružin, po brusinky a borůvky, tyto “drahokamy” přírody mají mimořádně silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Vedle vlákniny a vitaminu C bobulovité ovoce obsahuje také fytochemikálie z rostlinných barviv, například antokyany a kyselinu ellagovou, které mohou stát za jejich pozitivními účinky na zdraví. Studie zároveň spojují zvýšenou konzumaci bobulovin s nižším rizikem srdečních onemocnění, Alzheimerovy choroby a cukrovky.

Jablka. Možná je přece jen pravda, co se traduje u našich přesoceánských sousedů o jezení jednoho jablka denně. Výzkum na téměř 35 000 ženách totiž zjistil, že konzumace tohoto ovoce - spolu s jeho příbuznými, hruškami - je spojena s nižším rizikem úmrtí na srdeční choroby. Hvězdné složky jablek, mezi které se řadí vláknina, vitamin C, pektin a polyfenoly, byly především ve studiích na zvířatech spojeny s protizánětlivými účinky a zvýšeným počtem prospěšných mikrobů ve střevech.

Peckoviny. Třešně, broskve, meruňky a švestky jsou příklady peckovin, které obsahují vlákninu, vitamin C, draslík a řadu fytochemikálií spojených s jejich pigmenty. Mezi nejvíce zkoumané peckovité ovoce patří například třešně, u kterých byla zjištěna souvislost se snížením průměrné hladiny cukru v krvi a zlepšením hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Některé studie dokonce naznačují, že konzumace třešní snižuje pocit bolesti po cvičení a riziko záchvatů dny. Za těmito výhodami může stát vysoký obsah fenolových sloučenin v třešních, které prokazatelně snižují zánětlivé reakce v těle.

Hrozny. Tyto šťavnaté plody jsou plné vlákniny, vitaminů C a K a účinných fytochemikálií, zejména resveratrolu, který se nachází v červených hroznech. Není proto divu, že umírněné pití červeného vína je spojováno se zdravím srdce. Výsledky sedmileté multietnické studie, které se zúčastnilo 3 300 žen středního věku, spojují mírnou konzumaci vína s výrazně nižší úrovní zánětů ve srovnání se ženami, které víno nepily nebo ho pily méně. Některé novější studie však některé z těchto přínosů zpochybnily. Je však důležité si uvědomit, že i mírná konzumace alkoholu (včetně vína) byla spojena s vyšším rizikem vzniku rakoviny. Nejlepší rada proto zní: pokud už si víno dopřáváte, pijte ho s mírou (maximálně jeden nápoj denně pro ženy, dva nápoje pro muže), ale nezačínejte ho pít pouze kvůli jeho údajným zdravotním přínosům.

Citrusy. Pomeranče, grapefruity, citrony a limetky jsou známé svým vysokým obsahem vitaminu C. Obsahují také vlákninu, draslík, vápník, vitaminy skupiny B, měď a protizánětlivé fytochemikálie, mezi které patří například flavonoidy a karotenoidy. Přestože studie na lidech se efekty citrusů ve stravě příliš nezabývaly, bylo prokázáno, že živiny obsažené v citrusových plodech mají ochranné účinky na srdce, zlepšují hladinu cholesterolu v krvi, hladinu cukru v krvi a celkovou funkci cév.

Granátová jablka. Drobná semínka granátových jablek obsahují velké množství vitamínu C a K, draslík, vlákninu a účinné fytochemikálie, především antokyanin a resveratrol. Tyto živiny mohou stát za potenciálními pozitivním přínosem konzumace granátových jablek; podle přehledu vypracovaných studií granátových jablek z roku 2020 toto ovoce totiž pomáhá udržovat pod kontrolou krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Za překlad článku děkujeme Vojtěchu Pavrovskému!

Chcete pomoci?
Zajímá vás longevity? Chcete se stát partnerem? Rozhodně dejte vědět!
Kontaktujte nás